Monday, September 1, 2014

Turkish Parfait \ Турско ПарфеМногу едноставен рецепт за многу вкусен десерт.
This is a very simple recipe for a oriental and very tasty desert.


Состојки:
Ingredients:

 • 200 гр. кадаиф
 • 2 чаши вода
 • 2 чаши шеќер
 • цимет
 • 2-3 капки лимонов сок
 • 12 лаж. мелени ореви
 • 12 половинки јатки орев
 • 1 пудинг од карамела
 • 500 мл. млеко
 • 6 лаж. шеќер
 • 200 мл. неутрална хопла
 • 3 лаж. мед
 • чоколадо за декорција
 • 12 мали чашки
 200 gr. Turkish kadaif (pre-baked)-
2 cups of water -
2 cups of sugar -
cinnamon -
2-3 drops of lemon juice -
12 tbsp. chopped nuts -
12 nut halfs -
1 package of caramel pudding -
500 ml. milk-
6 tbsp. sugar -
200 ml. neutral milk cream -
3 tbsp. honey -
chocolate for decoration -
12 cups -
Кадаифот припремете го по упатството на кутијата (попарете го со млак шербет од шеќерот, водата, лимонот и циметот). Во секоја од чашките ставете по 2 лаж. од изладениот кадаиф. 
Prepare the kadaif according to package instructions ( make a sherbet and pour it over it). Put 2 tbsp. of prepared and cooled kadaif in each cup.

Над кадаифот ставете по 1 лаж. мелени ореви.
Over the kadaif put 1 tbsp. chopped nuts.

Над оревите ставете по 2 лаж. од пудинг од карамела (подготвен според упатството на пакувањето), а над него по 3 лаж. неутрална хопла заблажена со мед.
Prepare the pudding according to package instructions, and pour 2 tbsp. of it in each cup. Then mix the neutral milk cream with the honey and pour 3 tbsp. of this mixture in each cup.

Декорирајте со цели јатки орев, течно чоколадо и чоколадни парчиња.

Decorate the cups with nut halfs, chocolate and liquid chocolate.


Saturday, August 30, 2014

DIY Baby Food- Pears and Peaches

2. КРУШИ И ПРАСКИ
Pears and Peaches

Овошните кашички се омилен дел од исхраната на моете бебе. Ова е многу практична варијанта за летниот период направена со свежо сезонско овошје.

Состојки:
 • 1 голема праска
 • 2 средно големи круши
Овошките убаво измијте ги со многу вода. Исчистете им ги семките и исечете ги на крупни парчиња. Гответе ги на пареа околу 5-6 мин. за да омекнат. Потоа убаво изблендирајте ги во кремаво пире. Половина од смесата користете ја веднаш штом ќе се олади, а другата половина складирајте ја во мал сад во фрижидер или замрзнувач додека е уште топла.


Fruit pure is a favorite choice for my baby. In the summer Pear and Peach combination is made from fresh season fruit and this makes it a favorite choice for me as well. 

Ingredients:
 • 1 large peach
 • 2 medium pears
Wash the fruit with a lot of water, and remove the bones, then steam the fruit for approximately 5-6 minutes until soft. Blend until you get a fine pure-like texture. Serve one half when cold, but store the other half in fridge or freezer, while warm.Monday, August 11, 2014

DIY Baby food \ Храна за бебе- Направи сам
Откако се роди моето злато најголем ден од денот поминувам со него, чувајќи го, играјќи се со него и се разбира готвејќи за него. Ништо не ми дава поголемо задоволство од звукчето „ЊАМ ЊАМ“ кое го прави кога ќе му се допадне некое кашиче. Затоа решив да направам посебен дел на мојот блог посветен на храната за бебиња.

Since my baby boy was born I spend most of my time taking care of him, playing with him and YES cooking for him. there is nothing in the world that could make me happy as the pleasing sounds he makes as he enjoys some of the meals I have prepared for him. This is why I have decided to make a new page on my blog dedicated on DIY Baby food.

1. БРОКУЛА, МОРКОВ И РИБА
Broccoli, carrots and fish

Ова е многу едноставен рецепт за бебиња над 8 месеци. Рибата е богата со Омега 3 масни киселини и во комбинација со брокулата кашичкава ја прави исклучително здрава.
Состојки:

 • 2 мали гранчиња свежа брокула
 • 2 мали морковчиња
 • 20 гр. месо од пастрмка
Морковот и брокулата варете ги на пареа околу 25 мин. 
Рибата печете ја на 180 степени Целзиусови околу 45 мин. Кога ќе се олади убаво исчистете 20-тина грсма од месото. Препорачливо е рибата да е свежа и да не ја посолувате.
Откако ќе се подолади зеленчукот и месото ставете ги во тесен сад и блендирајте ги 30-тина секунди. Може да биде потребно и да додадете и малку превриена вода доколку смесата е многу сува.

This is a simple recipe for age 8 mounts and older. Rich in Omega 3 Fatty acids and in healthy nutrients.  
Ingredients:

 • 2 small broccoli branches
 • 2 small carrots
 • 20 gr. of fish meat.
Steam the vegetables about 25 minutes.
Bake the fish approximately 45 minutes on 180 degrees Celsius. Then clean a small peace from bones and skin. It would be god if the fish is fresh and if it has not been salted. Blend in all ingredients into a smooth pure. Serve on body temperature.


Monday, March 10, 2014

Вегебургер \ Veggie burgerОва е вегетаријански рецепт кој е одличен за подготовка во ова време од годината, односно во времето на велигденските пости. Има голема количина на протеини и многу заситува.
Состојки:
 • 2 глави кромид
 • 1/2 чаша соини трошки
 • 200 гр. бел грав
 • 200 гр. свежи печурки
 • 2 моркови
 • 3 лаж. маслиново масло
 • 3 лаж. брашно
 • 1 лаж. буковец
 • 1 лаж. мешан зачин
 • бибер и сол по желба
Гравот и морковите се варат, а потоа се процедуваат и се пасираат рачно. Соја трошките се потопуваат со млака вода и се оставаат неколку минути да набабрат, па се додаваат во смесата. Се додаваат и ситно исечканите печурки и кромид.
Целата смеса се блендира за да се добие воедначена текстура, а потоа се додава брашното за да ја згусне и се додаваат зачините.
Вегебургерите се формираат со лажица и се пржат на загреана грил-тава премачкана со маслиново масло.


This is a vegetarian meal perfect for this time of the year, the Easter fasting. It is protein rich and it keeps you full for a long time.

Ingredients:
 • 2 onions
 • 1/2 cup of soy crumbles 
 • 200 гр. white beans
 • 200 гр. fresh mushrooms 
 • 2 carrots
 • 3 tbsp. olive oil
 • 3 tbsp. white flour
 • 1 tbsp. hot red pepper spice- Bukovec
 • 1 tbsp. mixed spice
 • pepper
 • salt
Boil the beans and the carrots and drain them. Pour the soy crumbles with some hot water and let them stay for a few minutes. Chop the mushrooms and the onions. 
Mix all ingredients and blend them for a few seconds.
Add the flour and the spices.
Form the burgers with a spoon. Fry them in a hot grill pan, on some olive oil.


Thursday, October 31, 2013

Cucumber and sour cream salad / Tarator / ТараторA  very simple and refreshing summer salad. It is very easy to make, and it takes just a few minutes to prepare.

Ingredients:

 • 2 large fresh cucumbers
 • 3 cups of Greek-yogurt or low fat sour cream
 • salt
 • pepper
 • 1-2 garlic gloves 
 • 1 tbsp. dry dill
 • 1 tbsp. olive oil
For preparation peel the cucumber and cut it into small squares. Peel the garlic and chop it into very small peaces.
Mix it up with the yogurt and the spices. 
Sprinkle the olive oil and the dill on-top. 
Serve cooled.
The garlic regulates the body temperature, and cools you in a natural way. It also regulates the cholesterol level in the blood so its good to combine with high cholesterol meals to balance them.